رونمایی از پله‌های مقدس واتیکان بعد از ۳۰۰ سال

پله‌های مقدس واتیکان رم، بعد از ۳۰۰ سال بدون پوشش چوبی روی پله‌ها، برای بازدید عموم باز شده است. اگر در بهار به ایتالیا سفر می‌کنید این فرصت را دارید تا Scala Sancta را ببینید.

پله‌های مقدس یا The Scala Sancta در رم، ایتالیا قرار دارد که به باور مسیحی‌ها، زمانی که عیسی مسیح به صلیب کشیده می‌شد، قطرات خونش روی این پله‌ها ریخته شده است.

گردشگرانی که بهار امسال به رم سفر می‌کنند، یک بار در عمرشان این فرصت را دارند تا اثری مهم و مربوط به کاتولیک را بدون پوشش چوبی روی پله‌ها ببینند.

پله‌های مرمری اصلی تا ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) برای بازدید در دسترس خواهند بود. بعد از این تاریخ، تخته چوب گردویی که در سال ۱۷۲۳ به درخواست پاپ اینوسنت سیزدهم روی پله‌ها را پوشانده بود، مجدد روی آن‌ها قرار داده خواهد شد

واتیکان اعلام کرده است که برای اولین بار در ۳۰۰ سال گذشته، این پله‌های مقدس، برای بازدید عموم باز خواهند شد. باور بر این است که پیش از اعلام حکمش توسط پونتیوس پیلاطس، روی این پله‌ها راه رفته است.

گفته می‌شود قطره‌های خون مسیح، زمانی که به صلیب کشیده می‌شد روی این پلکان ریخته شده است که در زبان لاتین، اسکالا سانکتا نامیده می‌شوند. کسانی که به بازدید این پله‌ها می‌روند، با زانو روی آن‌ها راه می‌روند و نقاطی را که خون مسیح روی آن ریخته شده، می‌بوسند. درحال حاضر این نقاط با صلیب‌های قرون وسطایی نشانه‌گذاری شده‌اند. در طول ۳۰۰ سال گذشته، این پله‌های مرمری با تخته‌های چوب پوشیده شده بودند.

بعد از پروژه‌ی یکساله‌ی ترمیم، اکنون این پله‌ها برای بازدید عموم در دسترس خواهند بود. بازدیدکنندگان نه تنها می‌توانند این پله‌ها را بدون هیچ پوششی ببینند، بلکه همزمان نقاشی‌ها و تزیینات روی سقف و دیوارها را هم خواهند دید که مرمت شده‌اند.